IMG
Drobečková navigace

Úvod > Rodiče a žáci > Žákovské portfolio

Žákovské portfolio

Od školního roku 2022/2023 jsme zavedli na naší škole Žákovské portfolio jako pomůcku a součást strategie kariérového poradenství a rozvoje žáků. Pomůže žákům dát dohromady školní výsledky, zkušenosti, praxe, dovednosti, projekty, koníčky. 

Portfolio je souborem prací žáka sebraným za určité období. Poskytuje informace o jeho zkušenostech a pracovních výsledcích. Portfolio může obsahovat písemné práce, pracovní listy, řešení projektů, problémové úlohy a jejich zpracování, podíly na společných úkolech a další dokumenty. Může být k dispozici učiteli, žákovi i jeho rodičům. Portfolio může sloužit jako podklad pro takzvané souborné hodnocení žáka nebo evaluaci vyučování či školy. Žák má díky portfoliu k dispozici názorný přehled o tom, čeho už dosáhl a co se v průběhu školní docházky naučil. 

Dobře vedené portfolio pomáhá rozvíjet motivaci žáka, jeho samostatnost. Pomáhá také k převzetí většího dílu vlastní odpovědnosti za vzdělávání. Pokud však pedagog nebo žák s portfoliem aktivně nepracují, stane se z něj pouhý šanon či elektronická složka pro odkládání prací. My si však klademe za cíl nejen doklady vzdělávání sbírat a ukládat, ale hlavně se k nim vracet, naučit se je posuzovat, reflektovat a hodnotit a vidět v nich kus dobře odvedené práce v seberozvoji a vědomém učení.  

Žákovské portfolio.pdf [75,86 kB]

 

Další odkazy k portfoliu:

Jak sestavit online portfolio

 

e-portfolio_europass.jpg